Δράση φοιτητών ΤΕΕΠΗ – “Πίσω στη Ζωή”

Στα πλαίσια των μαθημάτων «Κοινωνικές Ανισότητες» και «Κοινωνιολογία της Παιδικής Ηλικίας» του ΤΕΕΠΗ ΔΠΘ, με διδάσκουσα ΕΔΒΜ την Δρ. Ανδρομάχη Μπούνα και με αφορμή τον μήνα Νοέμβρη που εμπεριέχει την παγκόσμια ημέρα για την εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών, προβλήθηκε το ντοκιμαντέρ «Πίσω στη Ζωή», σκηνοθεσίας Αλεξίας Τσούνη και παραγωγής FemArtAct με την υποστήριξη του Μωβ και της Yoga For Good. Η ταινία πραγματεύεται την αληθινή ιστορία μιας 32χρονης, η οποία κατάφερε να δραπετεύσει από το σύζυγό της, με τη βοήθεια μιας άλλης γυναίκας, και ζήτησε άσυλο στην Ελλάδα.
Οι φοιτητές/τριες του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία του ΔΠΘ ανταποδοτικά δημιούργησαν ζωγραφίες/γράμματα/μηνύματα που απευθύνονται στην 32χρονη και τα οποία στάλθηκαν στην παραγωγή του ντοκιμαντέρ με σκοπό την παράδοση τους στην ίδια.
Είμαστε χαρούμενοι/ες και περήφανοι/ες με την ανταπόκριση των φοιτητών/τριων μας και την ευαισθητοποίηση τους σε τέτοια κοινωνικά ζητήματα.
Κάποια έργα των φοιτητών/τριων: