Βράβευση του Project Ανοικτό Βιβλίο από το Ελληνικό Τμήμα ΙΒΒΥ -βραβεία προώθησης της Φιλαναγνωσίας 2023

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Ελληνικού Τμήματος της ΙΒΒΥ (International Board on Books for Young People) ανακοίνωσε τους νικητές των βραβείων του Ελληνικού Τμήματος ΙΒΒΥ 2023. Η απονομή έγινε την Κυριακή, 2 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Βραβεύτηκαν τα βιβλία που διακρίθηκαν καθώς και εκπαιδευτικοί ή φορείς που προάγουν τη φιλαναγνωσία και την παιδική λογοτεχνία.

Η εκδήλωση  πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 2 Απριλίου στην αίθουσα “Γιάννης Μαρίνος” στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

“Το Βραβείο σε πρόγραμμα για την προώθηση της φιλαναγνωσίας σε παιδιά και νέους, το οποίο εκπόνησε και εφάρμοσε σχολείο, βιβλιοθήκη, άλλος φορέας ή φυσικό πρόσωπο απονεμήθηκε στο Project Ανοικτό Βιβλίο -Open Book Project- (Υπεύθυνη: Μαρέττα Σιδηροπούλου), που εκπονεί το Εργαστήριο Παιδαγωγικής Έρευνας και Εκπαιδευτικών Πρακτικών του Τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία (ΤΕΕΠΗ) του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης (ΔΠΘ)

Περισσότερα για το Project Ανοικτό Βιβλίο στη σελίδα:

shorturl.at/sMPY4