Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία (Ελένη Μαυρουδή, 2018)

Σχεδιασμός και ανάπτυξη εκπαιδευτικού υλικού με θέμα τη μεσογειακή θαλάσσια ζωή για παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας (Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία)

Ελένη Μαυρουδή

Περίληψη:

Η παρούσα έρευνα στηρίζεται στην μέθοδο της βιβλιογραφικής ανασκόπησης, η οποία στη συνέχεια θα διαμορφώσει ένα εύφορο έδαφος για τον σχεδιασμό μιας πρότυπης μουσειοσκευής, με θέμα την Μεσόγειο θάλασσα. Το κοινό – στόχος που δύναται να επωφεληθεί από αυτό το υλικό, είναι τα παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας, ή διαφορετικά οι τάξεις του νηπιαγωγείου και της πρώτης δημοτικού. Στόχος είναι ο εμπλουτισμός με γνώση και η κατανόηση βασικών – για την ηλικιακή αυτή ομάδα –  παραμέτρων σχετικά τα ζητήματα της Μεσογείου θάλασσας, μέσα από έναν παραγωγικά δημιουργικό τρόπο, που θα οδηγεί στη γνώση και τον προβληματισμό. Με αυτό τον τρόπο η έρευνα στοχεύει στην ενίσχυση των σχολικών πρακτικών, παρακάμπτοντας την όποια επαναληπτικότητα σε αυτές. Ιδανικά, το υλικό αυτό θα προσφερθεί στο εργαστήρι περιβάλλοντος του Τμήματος Επιστημών της Προσχολικής Ηλικίας του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, με σκοπό να εμπνεύσει τους μελλοντικούς εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να πειραματιστούν κατά την πρακτική τους άσκηση.

Αναστασία Δημητρίου (Επιβλέπουσα), Καθηγήτρια, Τ.Ε.Ε.Π.Η., Δ.Π.Θ.

Αθανάσιος Μόγιας, Επίκουρος Καθηγητής, Π.Τ.Δ.Ε., Δ.Π.Θ.

Κωνσταντίνος Γαβριλάκης, Επίκουρος Καθηγητής, Π.Τ.Δ.Ε. Παν/μιο Ιωαννίνων

Λέξεις-κλειδιά: Μουσειακή μάθηση, εκπαίδευση για την αειφόρο ανάπτυξη, μουσειοσκευή, Μεσόγειος θάλασσα, περιβαλλοντική γνώση, πρόβλημα, προσχολική ηλικία, πρώτη σχολική ηλικία
ΠΜΣ: Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία
Έτος ολοκλήρωσης: 2018

Σημείωση: Περιεχόμενο για τη συγκεκριμένη διπλωματική εργασία είναι διαθέσιμο στο Αποθετήριο του Δ.Π.Θ. στην ελληνική και αγγλική γλώσσα αξιοποιώντας τον ανωτέρω υπερσύνδεσμο. Περιεχόμενο στην αγγλική γλώσσα για τη συγκεκριμένη διπλωματική εργασία δεν είναι διαθέσιμο στον ιστότοπο του Τμήματος. Στον ιστότοπο του Τμήματος είναι διαθέσιμη στην αγγλική γλώσσα η λίστα των τίτλων των μεταπτυχιακών διπλωματικών εργασιών που εκπονήθηκαν στο πλαίσιο του συγκεκριμένου ΠΜΣ με υπερσυνδέσμους προς τις σχετικές ιστοσελίδες του Αποθετηρίου του ΔΠΘ.