Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία (Βασίλειος Χιτζης, 2020)

Αντικειμενική και υποκειμενική εκτίμηση του θορύβου σε χώρους εργασίας: Ηχορύπανση 20 έως 200 Ηz (Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία)

Βασίλειος Χιτζής

Περίληψη: Στόχος της εργασίας είναι η διερεύνηση ύπαρξης ήχων χαμηλών συχνοτήτων (LFN) σε χώρους εργασίας στην περιοχή της Αλεξανδρούπολης και η καταγραφή της άποψης των εργαζομένων για τον θόρυβο στον εργασιακό τους χώρο, όπως επίσης και η καταγραφή των μέτρων ασφαλείας που λαμβάνονται στον χώρο εργασίας. Πρόκειται για μελέτη περίπτωσης (case study) που αφορά 10 επιχειρήσεις εκ των οποίων οι 8 ανήκουν στην κατηγορία χαμηλής όχλησης και οι υπόλοιπες 2 ανήκουν στην κατηγορία μέσης όχλησης. Στην υποκειμενική εκτίμηση του θορύβου στον χώρο εργασίας συμμετείχαν 20 εργαζόμενοι (10 άνδρες και 10 γυναίκες). Καταγράφηκε η έκθεση των εργαζομένων στον θόρυβο σε (LFN) και όπως επίσης ο βαθμός ενημέρωσης και εκπαίδευσής τους για την έκθεση σε ήχους χαμηλών συχνοτήτων και την χρήση ατομικών μέτρων προστασίας.

Αναστασία Δημητρίου, Καθηγήτρια, Τ.Ε.Π.Α.Ε., Α.Π.Θ. (Επιβλέπουσα)

Γεωργία Λιαράκου, Καθηγήτρια, Π.Τ.Δ.Ε., Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Κώστας Γαβριλάκης, Επίκουρος Καθηγητής, Π.Τ.Δ.Ε., Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Λέξεις-κλειδιά: Εργασιακός θόρυβος, ηχορύπανση, προστασία
ΠΜΣ: Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία
Έτος ολοκλήρωσης: 2020

Σημείωση: Περιεχόμενο για τη συγκεκριμένη διπλωματική εργασία είναι διαθέσιμο στο Αποθετήριο του Δ.Π.Θ. στην ελληνική και αγγλική γλώσσα αξιοποιώντας τον ανωτέρω υπερσύνδεσμο. Περιεχόμενο στην αγγλική γλώσσα για τη συγκεκριμένη διπλωματική εργασία δεν είναι διαθέσιμο στον ιστότοπο του Τμήματος. Στον ιστότοπο του Τμήματος είναι διαθέσιμη στην αγγλική γλώσσα η λίστα των τίτλων των μεταπτυχιακών διπλωματικών εργασιών που εκπονήθηκαν στο πλαίσιο του συγκεκριμένου ΠΜΣ με υπερσυνδέσμους προς τις σχετικές ιστοσελίδες του Αποθετηρίου του ΔΠΘ.