Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία (Ρακογιάννη Κυρατσώ, 2020)

Διερεύνηση των απόψεων του εκπαιδευτικού προσωπικού, νηπιαγωγών και των βοηθών τους, ενός νηπιαγωγείου του δάσους της Δανίας ως προς την αειφορία και το αειφόρο σχολείο (Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία)

Ρακογιάννη Κυρατσώ

Περίληψη: Σκοπός της παρούσας μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας είναι να εξετάσει τις απόψεις του εκπαιδευτικού προσωπικού, νηπιαγωγών και των βοηθών τους, ενός νηπιαγωγείου του δάσους της Δανίας ως προς την αειφορία και το αειφόρο σχολείο. Εν συνεχεία ερευνούνται οι απόψεις και οι πρακτικές του εκπαιδευτικού προσωπικού ως προς τα χαρακτηριστικά των τριών πυλώνων του αειφόρου σχολείου, καθώς επίσης και οι απόψεις τους ως προς τη σύνδεση του σχολείου του δάσους με το αειφόρο σχολείο. Ακόμη, η παρούσα μελέτη διερευνά τις απόψεις και τις εμπειρίες του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού προσωπικού για την εκπαίδευση/επιμόρφωση ως προς την εκπαίδευση για την αειφορία. Ως καταλληλότερη μέθοδος συλλογής δεδομένων στα πλαίσια της έρευνας κρίθηκε η συνέντευξη και ως στρατηγική ανάλυσης των συλλεχθέντων δεδομένων η ποιοτική ανάλυση. Έτσι, πραγματοποιήθηκαν 9 συνεντεύξεις από τις οποίες οι 6 έγιναν στο χώρο του νηπιαγωγείο και οι υπόλοιπες 3 μέσω Skype με τη χρήση ανοιχτής κάμερας. Από τα αποτελέσματα προκύπτει ότι το εκπαιδευτικό προσωπικό του συγκεκριμένου νηπιαγωγείου του δάσους της Δανίας αντιλαμβάνεται τόσο την έννοια της αειφορίας όσο και του αειφόρου σχολείου κυρίως με όρους φυσικούς περιβάλλοντος. Ως προς τους τρεις πυλώνες του αειφόρου σχολείου οι απαντήσεις των συμμετεχόντων αποκάλυψαν ότι γνωρίζουν και εφαρμόζουν κάποιες από τις πιο σημαντικές πρακτικές του αειφόρου σχολείου, όχι όμως όλες. Η σύνδεση του σχολείου του δάσους και του αειφόρου σχολείου γίνεται, επίσης, αντιληπτή με όρους φυσικού περιβάλλοντος. Τέλος, η πλειοψηφία των ερωτηθέντων απάντησε ότι δεν είχε λάβει κάποια εκπαίδευση/επιμόρφωση ως προς την εκπαίδευση για την αειφορία, όμως φάνηκε πολύ θετική στο να λάβει μελλοντικά.

Φλογαίτη Ευγενία, Καθηγήτρια, Τ.Ε.Α.Π.Η., Ε.Κ.Π.Α. (Επιβλέπουσα),

Γαβριλάκης Κώστας, Επίκουρος Καθηγητής, Π.Τ.Δ.Ε., Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Λιαράκου Γεωργία, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, ΠΤΔΕ, Πανεπιστήμιο Αιγαίου

Λέξεις-κλειδιά: Αειφορία, Αειφόρο Σχολείο, Σχολείο του Δάσους, Δανία
ΠΜΣ: Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία
Έτος ολοκλήρωσης: 2020

Σημείωση: Περιεχόμενο για τη συγκεκριμένη διπλωματική εργασία είναι διαθέσιμο στο Αποθετήριο του Δ.Π.Θ. στην ελληνική και αγγλική γλώσσα αξιοποιώντας τον ανωτέρω υπερσύνδεσμο. Περιεχόμενο στην αγγλική γλώσσα για τη συγκεκριμένη διπλωματική εργασία δεν είναι διαθέσιμο στον ιστότοπο του Τμήματος. Στον ιστότοπο του Τμήματος είναι διαθέσιμη στην αγγλική γλώσσα η λίστα των τίτλων των μεταπτυχιακών διπλωματικών εργασιών που εκπονήθηκαν στο πλαίσιο του συγκεκριμένου ΠΜΣ με υπερσυνδέσμους προς τις σχετικές ιστοσελίδες του Αποθετηρίου του ΔΠΘ.