Αιτήσεις για την Στέγαση και Σίτιση των πρωτοετών φοιτητών του ΔΠΘ

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΡΑΚΗΣ                                                                     Κομοτηνή  6 Οκτωβρίου 2021 ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ & ΦΟΙΤΗΤΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ

ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΕΓΑΣΗ KAI ΤΗ ΣΙΤΙΣΗ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ Δ.Π.Θ.

Ανακοινώνουμε ότι οι φοιτητές του ΔΠΘ που φοιτούν στο Α΄ έτος σπουδών το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022 μπορούν να υποβάλουν αιτήσεις για σίτιση και στέγαση ηλεκτρονικά στην εφαρμογή estia.duth.gr.

Η  είσοδος  στην εφαρμογή γίνεται με τους προσωπικούς κωδικούς των φοιτητών, τους οποίους χρησιμοποιούν για την είσοδό τους σε όλες τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Πανεπιστημίου. Η απόδοση των κωδικών αυτών γίνεται σταδιακά.

Μετά την υποβολή της αίτησής σας, θα λάβετε μήνυμα επιβεβαίωσης.

Α. ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΕΓΑΣΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ Δ.Π.Θ.

Σύμφωνα με τον Εσωτερικό Κανονισμό Λειτουργίας Φοιτητικών Εστιών του Δ.Π.Θ (ΦΕΚ Β’ 5110/31/12/2019), ο οποίος είναι αναρτημένος στην ιστοσελίδα του Δ.Π.Θ. (https://duth.gr/Portals/0/%20%20%20_.pdf ), ανακοινώνεται ότι η προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για στέγαση προπτυχιακών φοιτητών Α΄ έτους σπουδών Ακαδημαϊκού Έτους 2021-2022, θα είναι από  την ημερομηνία λήψης των κωδικών έως και 22 Οκτωβρίου 2021.

Οι αιτήσεις για την παροχή δωρεάν στέγασης υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, σε ηλεκτρονική μορφή (αρχεία pdf) μεγέθους έως 2ΜΒ στην ηλεκτρονική διεύθυνση estia.duth.gr.

Υπενθυμίζουμε ότι η ευθύνη της ορθής συμπλήρωσης της αίτησης ανήκει εξολοκλήρου στον αιτούντα και καμία παρέμβαση στην αίτηση δεν γίνεται από το αρμόδιο τμήμα. Για τον λόγο αυτό, πριν ξεκινήσετε τη συμπλήρωση της αίτησης, παρακαλούμε να διαβάσετε προσεκτικά τις Χρήσιμες οδηγίες που συντάχθηκαν με στόχο τη διευκόλυνσή σας για την ορθή συμπλήρωση της αίτησης. Εάν έχετε αμφιβολίες, παρακαλούμε  να επικοινωνείτε με το Αρμόδιο Τμήμα Φοιτητικής Μέριμνας, όπως παρακάτω:

Πόλη φοίτησης Email αποστολής Τηλ. επικοινωνίας
1.      Κομοτηνή tpsfm@kom.duth.gr 2531039213-39211
2.      Ξάνθη tath@xan.duth.gr 2541079028-79153
3.      Αλεξανδρούπολη tath@alex.duth.gr 2551030973-30965
4.      Ορεστιάδα tath@ores.duth.gr 2552041406-41300

Δείτε όλο το κείμενο εδώ (duth.gr)