Β’ Κύκλος Ομιλιών στη Δημοτική Βιβλιοθήκη

Μετά την επιτυχία του α΄ κύκλου ομιλιών με κύριο άξονα τον άνθρωπο και την εκπαίδευση, το Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία και το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Δημοκρίτειου Πανεπιστήμιου Θράκης σε συνεργασία με τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Αλεξανδρούπολης συνεχίζουν την προσπάθεια για την ενημέρωση και επιμόρφωση του κοινού της Αλεξανδρούπολης με έναν νέο κύκλο ομιλιών από πανεπιστημιακούς καθηγητές, οι οποίοι θα προβάλλουν διαφορετικές πτυχές των παραπάνω θεματικών.

Οι ομιλίες έγιναν απογεύματα στη Δημοτική Βιβλιοθήκη στη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους 2019-20. Υπεύθυνη της δράσης είναι η κ. Αναστασία Οικονομίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του ΤΕΕΠΗ.

Ομιλίες που πραγματοποίηθηκαν είναι οι εξής:

Δευτέρα, 18 Νοεμβρίου 2019, ομιλία της κας Αναστασίας Οικονομίδου με θέμα: «Πώς να μιλήσεις στα παιδιά; Η έννοια της διαφορετικότητας στα παιδικά βιβλία».

Δευτέρα, 2 Δεκεμβρίου 2019, ομιλία του κ. Ιωάννη Γαλαντόμου, Επίκουρου Καθηγητή του ΠΤΔΕ με θέμα: «Το γλωσσικό λάθος και η διδακτική αντιμετώπισή του».

Τετάρτη 15 Ιανουαρίου 2020, ομιλία του κ. Ίκαρου Μαντούβαλου, Επίκουρου Καθηγητή του ΤΕΕΠΗ, με θέμα:
«Ανάμεσα σε δύο αυτοκρατορίες: Μεταναστεύοντας από τα Βαλκάνια στην Κεντρική Ευρώπη (17ος αι.-αρχές 19ου αι.)».

Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020, ομιλία της κ. Βασιλικής Βασιλούδη, Μέλους ΕΔΙΠ του ΠΤΔΕ, με θέμα: «Αναπαραστάσεις του προσφυγικού ζητήματος σε εικονογραφημένα παιδικά βιβλία. Η ρητορεία της ενσυναίσθησης».

Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2020, ομιλία της κ. Μυρσίνης Λαντζουράκη, μέλους ΕΕΠ του ΤΕΕΠΗ, με θέμα: «Εκπαιδευτικό δράμα. Ένα εργαλείο εναλλακτικής μάθησης».

Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2020, ομιλία του κ. Νικολάου Μακρή, Καθηγητή του ΠΤΔΕ, με θέμα: «Σχολείο και οικογένεια».

Δευτέρα 9 Μαρτίου 2020, ομιλία του κ. Αθανασίου Μόγια, Επίκουρου Καθηγητή του ΠΤΔΕ, με θέμα: «Θαλάσσιος εγγραμματισμός. Πολυτέλεια ή αναγκαιότητα».