Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Κωνσταντινούπολη (Δεκέμβριος 2009)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

Από 11 έως 14 Δεκεμβρίου 2009 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στην Κωνσταντινούπολη. Κατά την παραμονή μας εκεί οι φοιτήτριες -ές είχαν την ευκαιρία:

1. Να γνωρίσουν τα ελληνικά σχολεία και ειδικότερα το Ζωγράφειο Λύκειο και το Ζάππειο. Ξεναγήθηκαν στους χώρους και τις υπηρεσίες που προσφέρουν. Συνομίλησαν με το διδακτικό προσωπικό και τους μαθητές τους. Ενημερώθηκαν για τις επιτυχίες και τις ιδιαιτερότητες τους. Στα πλαίσια των πολιτιστικών πρωτοβουλιών στο Ζωγράφειο Λύκειο, παρουσιάστηκε από τη φοιτητική θεατρική ομάδα του Τμήματος «Κιβωτός» η θεατρική παράσταση «Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες» του Πάβελ Κόχουτ η οποία έτυχε θερμών θετικών κρίσεων από τους μικρούς και μεγάλους θεατές της.
  2. Να επισκεφθούν σημαντικά μνημεία της πόλης, ορισμένα από τα οποία ανήκουν στην παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά, όπως η Μονή της Χώρας και η Αγία Σοφία. Επίσης ξεναγήθηκαν στη Βασιλική Κινστέρνα, τον Βυζαντινό Ιππόδρομο, το Τζαμί του Σουλτάνου Αχμέτ (Μπλε Τζαμί) και το Παλάτι Τοπ Καπί.
  3. Τέλος να γνωρίσουν τις φυσικές ομορφιές που προσφέρει μια βόλτα στο Βόσπορο.

Πρόσκληση για τη Θεατρική Παράσταση στην Κωνσταντινούπολη
Πρόσκληση για τη Θεατρική Παράσταση στην Κων/πολη