ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Ανακοίνωση για την εξεταστική του Σεπτεμβρίου

Με απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος, οι εξετάσεις του Σεπτεμβρίου θα γίνουν αποκλειστικά εξ αποστάσεως.

Διάρκεια της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου 2020: 1/9/2020 – 2/10/2020.

Πρόγραμμα Εξεταστικής Περιόδου Σεπτεμβρίου 2020 (pdf) 31-8-20

Παρακαλούνται οι φοιτητές/τριες του ΤΕΕΠΗ να χρησιμοποιούν αποκλειστικά τον λογαριασμό e-mail που έχουν στο ΔΠΘ για επικοινωνία μέσω e-mail με διδάσκοντες/ουσες και το προσωπικό του ΤΕΕΠΗ.

Για συμμετοχή των φοιτητών/τριών στις εξ αποστάσεως εξετάσεις του Σεπτεμβρίου θα απαιτηθεί αποκλειστικά η χρήση του λογαριασμού που έχουν στο ΔΠΘ.

Παρακαλούνται οι φοιτητές/τριες για τα ακόλουθα:

• Να υποβάλουν δήλωση που αφορά την επιθυμία συμμετοχής τους στις εξ αποστάσεως εξετάσεις αποδεχόμενοι/ες το πλαίσιο που τις διέπει καθώς και τα μαθήματα στα οποία επιθυμούν να εξεταστούν (η υποχρέωση δήλωσης αφορά και τα μαθήματα που η αξιολόγηση θα γίνει αποκλειστικά με εργασίες). Η σχετική δήλωση μπορεί να υποβληθεί μέσω του συστήματος https://students.duth.gr και από το μενού “Εξυπηρέτηση” μεταβαίνοντας στην επιλογή “Συμμετοχή στην επόμενη εξεταστική περίοδο” (από 17/8/2020 έως και 23/8/2020). Η υποβολή της ανωτέρω δήλωσης θα γίνει μέσω του συστήματος https://students.duth.gr και από τους/τις φοιτητές/τριες του ΔΟΑΤΑΠ.
  • Όσοι/ες έχουν χάσει ή ξεχάσει τους ιδρυματικούς τους λογαριασμούς καλούνται να υποβάλουν το γρηγορότερο δυνατόν αίτημα για επανέκδοση κωδικών (στη διεύθυνση http://helpdesk.duth.gr/ και στην κατηγορία email), ώστε να τους λάβουν εκ νέου.
  • Να διαθέτουν τον εξοπλισμό που απαιτείται για τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις (Η/Υ, webcamera, μικρόφωνο, ηχεία).
  • Στη διάρκεια της κάθε εξέτασης να έχουν συνδέσει με καλώδιο τον Η/Υ στον router για να είναι πιο αξιόπιστη η σύνδεσή τους με το Διαδίκτυο. Αν αυτό δεν είναι εφικτό και η σύνδεση με τον router θα είναι ασύρματη, ο Η/Υ να είναι στο ίδιο δωμάτιο με τον router και να έχει οπτική επαφή με αυτόν.
  • Όσοι/ες έχουν καταθέσει ιατρικές βεβαιώσεις στη Γραμματεία του Τμήματος βάσει των οποίων η εξέτασή τους πρέπει να γίνεται προφορικά, να ενημερώσουν τους/τις διδάσκοντες/ουσες πριν την έναρξη της εξεταστικής ώστε να υπάρχει χρόνος για την οργάνωση της συνεδρίας και τον ορισμό επιτηρητή/τριας.

Φοιτητές/τριες που έχουν εισαχθεί στο Τμήμα πριν τη μηχανογράφηση του προγράμματος σπουδών, δεν είναι εγγεγραμμένοι στο unistudent/universis και δε μπορούν να υποβάλλουν τη δήλωση συμμετοχής στις εξετάσεις μέσω του συστήματος https://students.duth.gr. Οι συγκεκριμένοι/ες φοιτητές/τριες:

• Θα επικοινωνήσουν με τη Γραμματεία του Τμήματος για να λάβουν αρχείο doc που θα αφορά τη δήλωση συμμετοχής στις εξετάσεις.
  • Στο συγκεκριμένο αρχείο θα καταγράψουν τα μαθήματα στα οποία θέλουν να εξεταστούν. Στη συνέχεια θα το εκτυπώσουν, θα το υπογράψουν με το χέρι και θα το σαρώσουν/φωτογραφήσουν δημιουργώντας αρχείο pdf της υπογεγραμμένης δήλωσής τους.
  • Θα υποβάλλουν το σχετικό αρχείο pdf (από 17/8/2020 έως και 23/8/2020) μέσω e-mail στη Γραμματεία (secr@psed.duth.gr, emman@admin.duth.gr) με κοινοποίηση στους/στις διδάσκοντες/ουσες των μαθημάτων στα οποία θα εξεταστούν. Το θέμα του μηνύματος e-mail θα είναι “Δήλωση συμμετοχής στις εξετάσεις 9/2020 (εισακτέος/α πριν τη μηχανογράφηση)”.

Ανακοίνωση για τα μαθήματα “Αρχές της Πληροφορικής με Εφαρμογές στην Εκπαίδευση Ι”

Στο φάκελο του μαθήματος στο eclass είναι εγγεγραμμένοι/ες όλοι/ες οι φοιτητές/τριες που έχουν δηλώσει το μάθημα στο unistudent στη διάρκεια του ακαδ. έτους 2019-20 και το χρωστούν. Για την εξέταση της θεωρίας στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου 2020 έχει δημιουργηθεί στο eclass το μάθημα «Αρχές της Πληροφορικής με Εφαρμογές στην Εκπαίδευση Ι (Εξετάσεις Σεπτεμβρίου 2020, Θεωρία)». Ο διδάσκοντας θα εγγράψει όσους/ες υποβάλουν δήλωση συμμετοχής μέσω του Universis στο διάστημα 17/8-23/8. Δε χρειάζεται οι φοιτητές/τριες να στείλουν e-mail για εγγραφή στα μαθήματα.

Ανακοίνωση για τα μαθήματα “Αρχές της Πληροφορικής με Εφαρμογές στην Εκπαίδευση ΙΙ”

Στο φάκελο του μαθήματος στο eclass είναι εγγεγραμμένοι/ες όλοι/ες οι φοιτητές/τριες που έχουν δηλώσει το μάθημα στο unistudent στη διάρκεια του ακαδ. έτους 2019-20 και το χρωστούν. Για την εξέταση της θεωρίας στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου 2020 έχει δημιουργηθεί στο eclass το μάθημα «Αρχές της Πληροφορικής με Εφαρμογές στην Εκπαίδευση ΙΙ (Εξετάσεις Σεπτεμβρίου 2020, Θεωρία)». Ο διδάσκοντας θα εγγράψει όσους/ες υποβάλουν δήλωση συμμετοχής μέσω του Universis στο διάστημα 17/8-23/8. Δε χρειάζεται οι φοιτητές/τριες να στείλουν e-mail για εγγραφή στα μαθήματα.