Δράσεις στο Πλαίσιο του Εορτασμού των 100 Χρόνων από την Ενσωμάτωση της Θράκης

Το ΤΕΕΠΗ σε συνεργασία με άλλους φορείς υλοποίησε δράσεις που αφορούν τον εορτασμό των 100 χρόνων από την ενσωμάτωση της Θράκης στο νεοελληνικό κράτος.

Εαρινό εξάμηνο 2019-20

Α)  Ανάδυση της προφορικής μνήμης μέσα από προσωπικές ιστορίες

Από τις αρχές Μαΐου υλοποιείται  μια δημιουργική διαδικτυακή καταγραφή που αποσκοπεί στην ανάδυση της προφορικής μνήμης μέσα από τις προσωπικές ιστορίες των ανθρώπων που μεγάλωσαν στη Θράκη και έπαιζαν ομαδικά παιχνίδια στις γειτονιές της.

Η δράση πραγματοποιείται από το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Επιστήμες της Αγωγής: Καινοτόμες Παιδαγωγικές Προσεγγίσεις σε Πολυπολιτισμικά Εκπαιδευτικά Περιβάλλοντα» του ΤΕΕΠΗ σε συνεργασία με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αλεξανδρούπολης και την υποστήριξη του Δήμου Αλεξανδρούπολης.

Υπεύθυνοι δράσης:

• Μυρσίνη Λαντζουράκη, Μέλος ΕΕΠ ΤΕΕΠΗ ΔΠΘ,
  • Ειρήνη Φαλέκα, Υπ. Διδάκτωρ ΤΕΕΠΗ ΔΠΘ,
  • Ευθυμία Ανδρεάδου, Επιστημονική συνεργάτης-Υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων του ΜΦΙΑ, Υπ. Διδάκτωρ ΑΠΘ, και
  • Φοιτητές/τριες του ΠΜΣ «Επιστήμες της Αγωγής: Καινοτόμες Παιδαγωγικές Προσεγγίσεις σε Πολυπολιτισμικά Εκπαιδευτικά Περιβάλλοντα»

B) «Ζαρίφειος Παιδαγωγική Ακαδημία: Ξεκλειδώνοντας τις μνήμες»

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Επιστήμες της Αγωγής: Καινοτόμες Παιδαγωγικές Προσεγγίσεις σε Πολυπολιτισμικά Εκπαιδευτικά Περιβάλλοντα» του ΤΕΕΠΗ και το Ιστορικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης, με την υποστήριξη του Δήμου Αλεξανδρούπολης, οργανώνουν τη δράση “Ζαρίφειος Παιδαγωγική Ακαδημία: Ξεκλειδώνοντας τις μνήμες”.

Σκοπός της δράσης είναι να φέρει σε επαφή τον μαθητικό πληθυσμό τόσο της Ζαριφείου όσο και των υπόλοιπων σχολείων της πόλης με δασκάλους που φοίτησαν ή/και δίδαξαν σε αυτό, ώστε να ξεκλειδώσουν μαζί συλλογικές και ατομικές μνήμες.

Υπεύθυνοι/ες δράσης:

• Βασιλική Βασιλούδη, Μέλος ΕΔΙΠ ΠΤΔΕ ΔΠΘ,
  • Αγνή Καραγιάννη, Ιστορικός- Αρχαιολόγος, Υπ. Διδάκτωρ ΠΤΔΕ ΔΠΘ και

Γ) Απρίλιος 2020 «Μια φωτογραφία, χίλιες ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ λέξεις»: Το Εθνολογικό Μουσείο Θράκης και το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Επιστήμες της Αγωγής: Καινοτόμες Παιδαγωγικές Προσεγγίσεις σε Πολυπολιτισμικά Εκπαιδευτικά Περιβάλλοντα» του ΤΕΕΠΗ με την υποστήριξη του Δήμου Αλεξανδρούπολης προσκαλεί όλους τους πολίτες, ανεξαρτήτως ηλικίας να συμπληρώσουν μαζί τον καμβά της ιστορίας των ανθρώπων της Αλεξανδρούπολης από το 1890 μέχρι και το 2020.

Υπεύθυνοι/ες δράσης:

• Μυρσίνη Λαντζουράκη, Μέλος ΕΕΠ ΤΕΕΠΗ ΔΠΘ,