Δήλωση μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου 2021-22

ΤΜΗΜΑ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ

ΠΡΟΣΟΧΗ Αποκλειστική προθεσμία δήλωσης μαθημάτων

χειμερινού εξαμήνου ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 από 4.11.2021 έως 14.11.2021

Σύμφωνα με σχετική απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος εφεξής δεν θα γίνεται δεκτή καμία εκπρόθεσμη δήλωση μαθημάτων πέραν των προκαθορισμένων ημερομηνιών των ηλεκτρονικών δηλώσεων.

Οι φοιτητές/τριες του Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄ έτους και επί πτυχίω του Τ.Ε.Ε.Π.Η. – Δ.Π.Θ. καλούνται να υποβάλλουν ηλεκτρονική δήλωση στη διεύθυνση https://students.duth.gr με τη χρήση των προσωπικών κωδικών πρόσβασης ως εξής:

1. ΟΛΑ τα υποχρεωτικά μαθήματα του τρέχοντος χειμερινού εξαμήνου 2021-22
  2. ΟΛΑ τα υποχρεωτικά μαθήματα που οφείλουν από προηγούμενα χειμερινά εξάμηνα.

Οι φοιτητές επί πτυχίω καλούνται να δηλώσουν επιπλέον και τα οφειλόμενα υποχρεωτικά μαθήματα εαρινών εξαμήνων.

Τα μαθήματα επιλογής του τρέχοντος χειμερινού εξαμήνου 2021-22 ως εξής:

• Οι φοιτητές του Α’ έτους υποβάλουν δήλωση μόνο υποχρεωτικών μαθημάτων.
  • Οι φοιτητές του Β’ έτους πρέπει να επιλέξουν και ένα (1) μάθημα από τα προσφερόμενα επιλεγόμενα μαθήματα του 3ου εξαμήνου και προαιρετικά ένα (1)  προπαρασκευστικό – προαιρετικό μάθημα  Γαλλικής γλώσσας.

[Ο μέγιστος αριθμός φοιτητών στο μάθημα «Δραματικό παιχνίδι-Δραματοποίηση»   είναι 60 (εξήντα)].

• Οι φοιτητές του Γ’ έτους πρέπει να επιλέξουν και δυο (2) μαθήματα από τα προσφερόμενα επιλεγόμενα μαθήματα του 3ου,  5ου εξαμήνου.

[Ο μέγιστος αριθμός φοιτητών στο μάθημα «Σεξουαλικότητα και υγεία»   είναι 100 (εκατό)].

[Ο μέγιστος αριθμός φοιτητών στο μάθημα «Πληροφορική στην εκπαίδευση»   είναι 11 (έντεκα)].

[Ο μέγιστος αριθμός φοιτητών στο μάθημα «Παιδαγωγική της ένταξης»   είναι 30 (τριάντα)].

• Οι φοιτητές του Δ’ έτους, εάν εκπονούν Πτυχιακή Εργασία, πρέπει να επιλέξουν τρία (3) μαθήματα από τα προσφερόμενα επιλεγόμενα μαθήματα του προγράμματος σπουδών τους, του 3ου, 5ου , 7ου εξαμήνου.

[Ο μέγιστος αριθμός φοιτητών στο μάθημα «Αγωγή υγείας στην προσχολική εκπαίδευση»   είναι 100 (εκατό)].

[Ο μέγιστος αριθμός φοιτητών στο μάθημα «Εικονογραφημένα παιδικά βιβλία και οι αναγνώσεις τους»   είναι 50 (πενήντα)].

[Ο μέγιστος αριθμός φοιτητών στο μάθημα «Τεχνικές αφήγησης-Αφηγηματικές προσεγγίσεις»   είναι 50 (πενήντα)].

• Οι φοιτητές του Δ’ έτους που δεν εκπονούν Πτυχιακή Εργασία πρέπει να επιλέξουν τέσσερα (4) μαθήματα από τα προσφερόμενα επιλεγόμενα μαθήματα του προγράμματος σπουδών τους, του 3ου, 5ου , 7ου εξαμήνου.
  • Οι φοιτητές επί πτυχίω που οφείλουν μαθήματα επιλογής, μπορούν να επιλέξουν από το σύνολο των διδασκομένων μαθημάτων επιλογής του χειμερινού εξαμήνου 2021-22.

[Ο μέγιστος αριθμός φοιτητών στο μάθημα «Kαθοδήγηση της συμπεριφοράς του παιδιού στο Νηπιαγωγείο»   είναι 20 (είκοσι)].

[Ο μέγιστος αριθμός φοιτητών στο μάθημα «Μελέτη Παιδιού»   είναι 20 (είκοσι)].

Οι φοιτητές του Δ’ έτους οι οποίοι εισήχθησαν το 2018-19 κατά το ακαδημαϊκό έτος 2021 – 22, προκειμένου να περατώσουν τις σπουδές θα πρέπει να έχουν συνολικά:

• 15 μαθήματα επιλογής ή
  • 12 μαθήματα επιλογής και Πτυχιακή Εργασία.

Κατά την ολοκλήρωση και αποστολή της ηλεκτρονικής δήλωσης  μαθημάτων, οι φοιτητές ΟΦΕΙΛΟΥΝ να εκτυπώνουν το αποδεικτικό καταχώρησης που θα λάβουν στο πανεπιστημιακό email τους και να ξανασυνδεθούν την επόμενη ημέρα στη σελίδα https://students.duth.gr για να ελέγξουν την ορθότητα της ηλεκτρονικής δήλωσης  μαθημάτων. Η τροποποίηση της ηλεκτρονικής δήλωσης  μαθημάτων είναι εφικτή έως 14.11.2021

Οι φοιτητές παλαιότερων ετών που δεν είναι γραμμένοι στην μηχανοργάνωση, παρακαλούνται να συμπληρώσουν και να στείλουν Υπεύθυνη Δήλωση με τα μαθήματα στη Γραμματεία ΤΕΕΠΗ στο email secr@psed.duth.gr μέχρι τη λήξη της ημερομηνίας δήλωσης μαθημάτων (14-11-21).

Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 2551030110, 2551030048 E-mail: secr@psed.duth.gr

Από τη Γραμματεία