Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Παρέμβασης για παιδιά και έφηβους πρόσφυγες

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Παρέμβασης για παιδιά και έφηβους πρόσφυγες στο κέντρο Φιλοξενίας Προσφύγων Καβάλας

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Κατά το καλοκαίρι του 2017 θα υλοποιηθεί στο Κέντρο Φιλοξενίας Προσφύγων Καβάλας, ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας (5-­?15 χρονών - υπάρχει το ενδεχόμενο να επεκταθεί και σε νέους και νέες μεγαλύτερων ηλικιών).

Το πρόγραμμα αποτελεί πρωτοβουλία και οργανώνεται από μία ομάδα μεταπτυχιακών φοιτητριών του Τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, με τη στήριξη του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής Έρευνας και Εκπαιδευτικών Πρακτικών του ΤΕΕΠΗ -ΔΠΘ και υπό την εποπτεία του επικ καθ. Γιώργου Μαυρομμάτη. Πρόκειται για ένα εντατικό πρόγραμμα μη τυπικής εκπαίδευσης που έχει ως στόχο την διευκόλυνση ένταξης των συγκεκριμένων παιδιών στις τυπικές δομές εκπαίδευσης κατά το ερχόμενο σχολικό έτος.

Ακολουθούν 1 αρχεία:
1. 26-6-17_Prg_Prosf.pdf